İğneli Lipoliz; Yağ hücre zarlarını ve yağ hücrelerini yok eden ve yağ dokusunun kalınlığını azaltan bir enjeksiyon tedavi yöntemidir. İnjeksiyon tarzı ilaçların kullanılması ile yağ dokusuna inilerek fazlalık yağlar eritilir.

Bu işleme de iğneli lipoliz adı verilir. Bu tedavinin uygulanması için fosfatidilkolin kullanılır. Bunun yanı sıra deosikolat da kullanılır. İsmi geçen 2 madde insan vücudunda da bulunur.

Tedavide kullanılan fosfatidilkolin ve deosikolat vücutta yet alan fazla yağ ve kolesterolü yakmak için çaba gösterir. Çok eski zamanlarda da kolesterolü ve yağ miktarı fazla olan hastalarda da iğneli lipoliz tedavisi bu maddeler sayesinde yapılıyordu.

Bu maddeler kişiye damar yolu ile nakledilir. Deosikolat (DC) aslında bir safra tuzudur ve fosfatidilkolin (PC) safra tuzu sayesinde suda olan çözünürlüğünü arttırır.

Bu tedavide cerrahi operasyona gerek olmadığı için insanlar korkmadan ve risk almadan etkili bir tedavi alabiliyor. Herhangi bir operasyon gerçekleşmediği için maliyeti oldukça düşüktür ve Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kişinin iyileşme sürecinin de daha kısa olması lipoliz tedavisini daha avantajlı hale getiriyo

Yağ yakma konusunda oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan iğneli lipoliz ne yazık ki herkese uygulanmıyor. Bazı hastalar bu konuda dana riskli olduğu için birtakım yan etkiler meydana gelecektir. Lipoliz tedavisinin uygulanamayacağı kişiler aşağıdaki gibidir;

  • Kalp yetmezliği gibi kalp hastalığı olan bireyler
  • Şeker hastaları
  • Karaciğer ya da böbreklerinde hastalığı olan kişiler
  • Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar
  • Sık sık alkol kullanan bireyler


Bununla birlikte obezite olan kişilerde komple bir tedavi şekli olarak uygulanmaz. Bunun yerine bölgesel olarak bu tedavi uygulanır. Örneğin yalnızca göbek bölgesinde lipoliz tedavisi uygulanır.

İğneli Lipoliz tedavisi genelde seanslar halinde uygulanır. Eğer bölgesel lipoliz olacaksa genelde 2-3 seans halinde yapılır fakat birkaç bölge tedaviye dahil edilecekse 3-4 seans sürebiliyor. Tabi bu durumda hastanın tedaviye vereceği karşılık da önemlidir. En iyi cevap hastanın hekim ile görüşmesi olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Morpheus8

İğneli Lipoliz Fiyatları 2024

İğneli lipoliz fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.